fbpx
+48 58 352 09 73
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 YouTube  
kategorie produktów

reklama żel do rąk

Koronawirus nie taki straszny jak go malują. Dowiedz się, jak sobie z nim radzić. Mamy dla Was garść porad, jak myć i dezynfekować powierzchnie w pomieszczeniach, w których przebywały osoby zarażone koronawirusem. Proces dezynfekcji nie jest skomplikowany i każdy (nawet nieprofesjonalista) może wykonać go sam w domu. koronawirus jak zdezynfekowaćPrzeczytaj koniecznie poniższy artykuł, a dowiesz się między innymi:

  • jak długo żyje koronawirus na powierzchniach dotykanych przez osoby zarażone
  • dlaczego należy dezynfekować powierzchnie zakażone koronawirusem
  • jakie preparaty użyć i jakim sprzętem dokonać dezynfekcji w celu zabicia koronawirusów

W celu zminimalizowania zasięgu i prędkości rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem lekarze doradzają jak najczęstsze mycie rąk oraz unikanie bliskiego kontaktu z innymi ludźmi. Trudno jest kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa, ponieważ zarażony człowiek roznosi i przekazuje koronawirusa innym sam o tym nie wiedząc. Okres inkubacji wirusa może wynosić nawet do 24 dni, dlatego zanim pojawią się pierwsze oznaki choroby u chorego, może on zarazić wiele innych osób, z którymi miał kontakt bezpośredni lub pośredni. Oczywiście największym zagrożeniem są osoby zarażone, które znajdują się w naszym bezpośrednim sąsiedztwie.

Dodatkowo wirus może się przenosić poprzez kontakt z powierzchnią, którą dotykał chory na koronawirusa. Jak czytamy w Pulsie Medycyny (https://pulsmedycyny.pl/jak-dlugo-potrafia-przetrwac-koronawirusy-982929), koronawirusy najlepiej "czują się" i najłatwiej im przetrwać w chłodnym, wilgotnym środowisku. W zależności od materiału i warunków ludzkie koronawirusy obecne na stole czy klamce mogą pozostawać zakaźne od 2 godzin do 9 dni. W temperaturach około 4 st. C niektóre rodzaje koronawirusów mogą pozostać aktywne do 28 dni. W temperaturze 30-40 stopni Celsjusza utrzymują się przez krótszy czas.

To oznacza, że należy myć i dezynfekować wszystkie powierzchnie w pomieszczeniach, których mógł dotknąć zarażony koronawirusem. Będą to np. klamki, poręcze, włączniki świateł, biurka, drzwi, uchwyty, ale również krzesła itp. Przed firmami sprzątającymi pojawia się nowe wyzwanie - mycie i dezynfekcja zakażonych powierzchni. Czym i jak ją prawidłowo wykonać? Zacznijmy od prezentacji preparatów do dezynfekcji:

Szybka dezynfekcja małych powierzchni - środki alkoholowe i środki bezalkoholowe

Preparaty do szybkiej dezynfekcji małych powierzchni charakteryzują się krótkim czasem działania 30-60 sekund, minimalną szkodliwością dla personelu oraz prostotą posługiwania się nimi. Pośród nich znajdziemy skoncentrowane produkty do wyrabiania roztworu roboczego, gotowe spray’e lub chusteczki do przecierania. Preparaty alkoholowe mogą uszkodzić niektóre powierzchnie wrażliwe na działanie alkoholu. Minusem preparatów do szybkiej dezynfekcji jest brak w składzie związków powierzchniowo-czynnych przez co nie można ich stosować do mycia. Dlatego też zaleca się, w celu uzyskania jeszcze wyższej skuteczności, aby przed dezynfekcją umyć powierzchnię innym płynem czyszczącym.

W naszej ofercie proponujemy szybko działający i skuteczny płyny do szybkiej dezynfekcji - środek dezynfekcyjny niemieckiego producenta KLEEN BUDESIN SPRAY OFF QF. Możesz dokonać zakupu tutaj https://euro-mop.pl/pl/kleen-budesin-spray-off-1l-142-646.html

 Kleen Budesin SPray OFF VK

Natomiast preparaty bezalkoholowe przeznaczone do dezynfekcji mają zazwyczaj dłuższy czas działania od preparatów alkoholowych, w zamian są zupełnie nieszkodliwe dla dezynfekowanych powierzchni. Mają przyjemniejszy zapach, ale niestety są nieco droższe.

Dezynfekcja dużych powierzchni

Preparaty do dezynfekcji dużych powierzchni dzielą się zasadniczo na chlorowe i bezchlorowe.

W tych pierwszych substancją czynną są związki chlorowe, np. aktywny chlor. Różnice obejmują również spektrum bójcze – preparaty chlorowe oprócz b, f, v, tbc mają powiększone spektrum o spory (formy przetrwalnikowe, np. clostridium difficile). Z uwagi na fakt, że nie wszystkie powierzchnie są odporne na działanie chloru trzeba uważać i dokonać próby na wrażliwych powierzchniach.

W naszej ofercie proponujemy szybko działający i skuteczny płyn do mycia i dezynfekcji niemieckiego producenta KLEEN OROSEPT VK. Możesz dokonać zakupu tutaj https://euro-mop.pl/pl/kleen-orosept-vk-1l-142-553.html

Kleen Oroosept VK 1L

W preparatach bezchlorowych substancją czynną są najczęściej czwartorzędowe środki amonowe. Środki dezynfekcyjne bezchlorowe przeważnie wyróżniają się niezastąpionymi właściwościami myjąco-dezynfekującymi, co zawdzięczają połączeniu ze środkami powierzchniowo czynnymi. To ich główna przewaga, która pozwala zaoszczędzić ogrom czasu podczas sprzątania obiektów. 

Bardzo ciekawym i wygodnym w stosowaniu środkiem do dezynfekcji są tabletki chlorowe do rozpuszczania w wodzie. Bardzo wygodnie się je stosuje, wystarczy wrzucić jedną tabletkę do wody i zaczekać, aż się rozpuści. Dezynfekcję takim roztworem można przeprowadzić za pomocą ściereczki, spryskiwacza ręcznego, mopa jednorazowego czy też opryskiwacza ogrodowego. Dodatkowo warto zauważyć, że są bezpieczne dla wrażliwych powierzchni ze względu na neutralne pH. W naszej ofercie takie tabletki można kupić tutaj https://euro-mop.pl/pl/p/Aqua-Partner-Tablets-preparat-do-dezynfekcji-powierzchni-HRS-10APT/23115201

Aqua Partner tablets

Jak skutecznie dezynfekować powierzchnie za pomocą środków dezynfekcyjnych?

Dezynfekcja powierzchni środkami chemicznymi polega na naniesieniu preparatu na powierzchnię w odpowiedniej ilości oraz pozostawieniu go tam przez wskazany przez producenta okres. Dla przykładu nasz preparat chemiczny Kleen Orosept VK w celu dezynfekcji powierzchni skażonej wirusami (w tym koronawirusami) powinien być stosowany w stężeniu 1% przez okres minimum 30 minut. Oznacza to, że dezynfekowaną powierzchnię należy namoczyć roztworem roboczym i odczekać 30 minut.

Powierzchnia, na którą nanosimy preparat dezynfekcyjny musi stać się wizualnie mokra, pokryta filmem wodnym. Oznacza to, należy użyć trochę więcej roztworu roboczego, aniżeli w myciu na wilgotno, w którym naniesiony środek po kilkunastu sekundach odparowuje). Czy powierzchnia musi być mokra przez zalecane 30 minut? Tak, ponieważ po wyschnięciu preparatu dezynfekcyjnego na powierzchni przestaje działać substancja czynna odpowiedzialna za zabicie wirusów.

Jak nanosić środek dezynfekcyjny na powierzchnię?

W przypadku preparatów do szybkiej dezynfekcji gotowych do użycia (bez rozcieńczania) typu spray, jak np. nasz Kleen Budesin Spray Off QF, dezynfekowane powierzchnie należy spryskać w takiej ilości w ilości (30-50 ml/m2), aby dezynfekowana powierzchnia pozostawała wilgotna przez cały czas wymagany do osiągnięcia pełnej skuteczności bójczej. Powierzchnie należy spryskiwać w odległości około 20-30 cm. Powierzchnie zabrudzone, zanieczyszczone, zatłuszczone, należy przemyć środkiem myjącym, a następnie zebrać zanieczyszczenia ściereczką lub ręcznikiem papierowym, a następnie tak wyczyszczoną powierzchnię spryskać środkiem dezynfekcyjnym i pozostawić do odparowania cienkiego filmu. Czas ulotnienia się warstwy cieczy zależy od temperatury otoczenia i cyrkulacji powietrza.

Jeśli chodzi o preparaty do pełnej dezynfekcji używamy butelki ze spryskiwaczem lub ściereczek nasączonych preparatem dezynfekcyjnym. W pierwszym przypadku, po przygotowaniu roztworu roboczego w butelce spryskujemy nią dezynfekowaną powierzchnię i przecieramy wilgotną ściereczką, aby upewnić się, że środek dokładnie pokrył całą powierzchnię i pozostawiamy do wyschnięcia. Jeśli zachodzi potrzeba przetarcia spryskanej powierzchni i usunięcia nadmiaru roztworu, wykorzystujemy do tego czystą, ale wilgotną ściereczkę. Wilgotna ściereczka ma ograniczoną chłonność, zatem nie zbierze roztworu z powierzchni więcej niż byśmy chcieli.

W drugim przypadku środek do dezynfekcji nanosimy na powierzchnię za pomocą nasączonej nim ściereczki. Na wstępie przygotowujemy roztwór roboczy środka dezynfekcyjnego w wiaderku i nasączamy nim ściereczkę. Odciskamy z nadmiaru roztworu i następnie przecieramy dezynfekowaną powierzchnię pozostawiając ją wizualnie mokrą. Jeśli zauważamy, że powierzchnia wysycha przed upływem wymaganego czasu, to należy ponownie namoczyć powierzchnię i pozostawić ją wizualnie wilgotną. Pozostawiamy do wyschnięcia. Ściereczki lub mopy (używane do dezynfekcji podłóg i ścian) po użyciu należy wyprać w proszku/detergencie np. wirusobójczym np. Kleen Lavo Des 60 Kompakt, który można kupić tutaj https://euro-mop.pl/pl/p/Kleen-LAVO-DES-60-KOMPAKT-wiaderko-45-tabletek/23115186

Kleen Lavo des 60 kompakt

I tutaj dwie uwagi. Pierwsza to taka, że w przypadku dezynfekcji powierzchni mających kontakt z żywnością np. blatów stołów kuchennych, należy je przepłukać czystą wodą. Oczywiście powinniśmy odczekać zalecane 30 minut pomiędzy procesem dezynfekcji a płukaniem, aby środek dezynfekcyjny zadziałał w pełni skutecznie. Druga uwaga to taka, że środki myjąco-dezynfekujące, mogą w niektórych przypadkach zostawić smugi zwłaszcza na błyszczących powierzchniach. W takiej sytuacji, aby uzyskać estetyczny wygląd, można przetrzeć na sucho lub wilgotno powierzchnię czystą ściereczką, ale również dopiero po odczekaniu zalecanych 30 minut. 

Czym nanosić środek do dezynfekcji?

Do wyboru mamy wiele produktów:

  1. zwykłe butelki ze spryskiwaczem
  2. butelki ze spryskiwaczem 360 st.
  3. ściereczki z mikrofazy
  4. ściereczki jednorazowe z włókniny 
  5. mopy kieszeniowe
  6. mopy jednorazowe
  7. wiadra do dezynfekcji

 Powyższe produkty są oferowane w naszym sklepie internetowym https://euro-mop.pl/pl/c/Sprzet-do-dezynfekcji/2284123

I ostatnie uwagi: do procesu dezynfekcji stosuj rękawice ochronne z długim mankietem, a w przypadku stosowania preparatów w spryskiwaczach używaj maski i okularów ochronnych ze względu na ryzyko podrażnienia oczu i dróg oddechowych.

Bartosz Wiśniewski, doradca w sklepie euro-mop.pl i szkoleniowiec w Akademii Profesjonalnego Sprzątania

Nowości

Masz pytania?
Nie znalazłeś tego czego szukasz?
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Jak finansować zakup urządzeń czyszczących?
Skąd pozyskać środki?

+48 583 520 973
  • Producenci

    numatic maszyny czyszczące,urządzenia czyszczące
  • Działamy w całej Polsce

    Działamy na terenie całego kraju

    Organizujemy pokazy na terenie całego kraju, skontaktuj się z nami

  • Nasi klienci

  • Certyfikat rzetelności

  • Działamy w na terenie całej Polski: Obsługujemy klientów zarówno biznesowych jak i indywidualnych na terenie całego kraju. Skontaktuj się z nami, a zapewnimy Tobie profesjonalną opiekę i doradztwo w zakresie urządzeń i maszyn czyszczących Numatic.
  • Obsługujemy klientów: Dostarczamy urządzenia i maszyny do sprzątania angielskiej firmy Numatic dla firm sprzątających, szkół, przedszkoli, sklepów i marketów, magazynów, hal produkcyjnych, hoteli, pensjonatów, restauracji,  ośrodków sportowych, budownictwa.
  • Serwis i naprawa urządzeń czyszczących: Nasi klienci korzystają z wykwalifikowanego serwisu maszyn czyszczących Numatic. Dysponujemy mobilnymi technikami wyposażonymi w części zamienne i akcesoria. Realizujemy również serwis Numatic Door-To-Door.
  • Sprzedajemy markowe produkty: W naszej ofercie znajdziesz uznane na świecie urządzenia i maszyny czyszczące angielskiego producenta Numatic. Możesz być pewien wysokiej jakości sprzętu do sprzątania ich bezawaryjnej pracy przez długie lata.
  • W naszej ofercie znajdziesz: urządzenia i maszyny czyszczące, mopy profesjonalne i wózki do sprzątania, szorowarki i polerki do czyszczenia podłóg, odkurzacze biurowe i hotelowe, odkurzacze piorące i przemysłowe.
  • Zapewniamy profesjonalne szkolenia i doradztwo: Jesteśmy od ponad 10 lat w branży profesjonalnego sprzątania. Prowadzimy szkolenia i zapewniamy doradztwo dla tych klientów, którzy chcą obniżyć koszty sprzątania i zwiększyć wydajność pracy.

Nasz Serwis internetowy używa plików cookies do prawidłowego działania strony.

Korzystanie z Serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w Polityce plików cookies

Zrozumiałem