Łazienki dla osób niepełnosprawnych powinny być niezbędnym elementem każdego budynku użyteczności publicznej, urzędu czy biurowca. Niestety, o takich standardach możemy obecnie jedynie pomarzyć.
Co ciekawe, w wielu przypadkach – nawet jeśli budynek dysponuje dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych sanitariatami, pozostałe niedogodności w budynku (np. zbyt wysokie progi lub brak windy) nie pozwalają skutecznie z nich skorzystać.
Łazienka dla niepełnosprawnych – projektowanie
Projektując łazienkę dla niepełnosprawnych warto zastanowić się dla kogo w szczególności jest ona przeznaczona. Czy będą z niej korzystać osoby na wózkach inwalidzkich? A może chodzące o kulach? W zależności od rodzaju niepełnosprawności użytkowników, pomieszczenie warto wyposażyć w dodatkowe akcesoria.
Choć założenia projektu łazienki należy dostosować do indywidualnych czynników, można przyjąć bardzo ogólnikowo, że minimalny obrys zewnętrzny pomieszczenia powinien wynosić 200x240 cm.
Oprócz dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych: umywalki, toalety oraz kabiny prysznicowej lub wanny, warto umieścić w łazience również maty antypoślizgowe, które zminimalizują ryzyko upadku oraz specjalne poręcze i uchwyty.