Oceniając skuteczność środków do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni wykorzystuje się specjalne, starannie wyselekcjonowane zarodki. Efektywność środka w przypadku innych zarazków określa się na podstawie pokrewieństwa z przetestowanymi gatunkami.
Na podstawie przeprowadzonych testów wyodrębnionych zostało kilka zakresów skuteczności. Są to: preparaty grzybobójcze, drożdżobójcze, bakteriobócze, prątkobójcze, gruźliczobójcze, sporobójcze czy wirusobójcze.
W Unii Europejskiej środki dezynfekujące podlegają Rozporządzeniu 528/2012 w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych. Dokument ten przewiduje, że do obrotu mogą zostać dopuszczone jedynie te środki, które zawierają dopuszczone substancje czynne.
Dotyczy to jednak nie samych substancji czynnych, ale również wszystkich sformułowanych z nimi produktów. Jak nietrudno zgadnąć, zarówno w jednym, jak również w drugim przypadku procedury uzyskania pozwolenia są nader wymagające i kosztowne. Ze względu na fakt, że obecnie ogólnoeuropejskich pozwoleń udzielono obecnie bardzo niewiele, wciąż obowiązują różne przejściowe przepisy krajowe.
Więcej dowiesz się na: http://www.eurohigiena.pl/pl/n/Jakie-srodki-do-dezynfekcji/9