Wybór odpowiedniej zamiatarki pozwala zoptymalizować zarówno rezultaty czyszczenia, jak i inwestycję. Rynek oferuje ogromną liczbę modeli i wersji, dlatego wybór sprzętu może wydawać się skomplikowany. Dlatego w tym artykule postanowiliśmy przedstawić trzy tematy, które pomogą w wyborze odpowiedniej zamiatarki:
- 10 czynników technicznych, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze zamiatarki
- Zamiatarki podłogowe: jak działają i dlaczego warto je wybrać?
- Jak wybrać zamiatarkę?
10 czynników technicznych, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze zamiatarki
Wybór odpowiedniej zamiatarki pozwala zoptymalizować zarówno rezultaty czyszczenia, jak i inwestycję. Rynek oferuje ogromną liczbę modeli i wersji, dlatego wybór sprzętu może wydawać się skomplikowany. Dlatego postanowiliśmy pomóc Ci napisać post, który zawiera 10 czynników technicznych, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze zamiatarki.
Jak wybrać zamiatarkę: oceny, które należy przeprowadzić
Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje ocen:
- Pierwsza ocena dotycząca obszaru, który należy wyczyścić i Twoich potrzeb w zakresie zamiatania. Powinieneś zacząć od obliczenia powierzchni, którą można wyczyścić. Następnie weź pod uwagę obecność przeszkód, rodzaj podłogi i brudu, częstotliwość użytkowania i
dzienny czas pracy. - Druga ocena dotycząca cech technicznych, jakie powinna mieć zamiatarka. W tym poście skupimy się na tym konkretnym aspekcie. 10 czynników technicznych, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze zamiatarki
Więc po zbadaniu obszaru, który ma zostać wyczyszczony, czas zacząć od 10 czynników technicznych, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze
profesjonalnej zamiatarki.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, ale zasadniczo 10 najważniejszych aspektów technicznych, które należy ocenić, to:
- Szerokość robocza
- Wydajność
- Zamiatarka prowadzona ręcznie lub samojezdna
- Rodzaj zasilania
- Liczba szczotek
- Pojemność zasobnika na odpady
- Rodzaj systemu opróżniania
- Powierzchnia filtrująca
- Łatwość użytkowania
- Technologie i opcje dostępne
Szerokość robocza
Szerokość robocza zamiatarki ma bezpośredni wpływ na wydajność i czas potrzebny do wykonania zadania czyszczenia. Im jest większa, tym większą powierzchnię może pokryć w krótszym czasie. Zwróć uwagę na ocenę szerokości roboczej. Zazwyczaj karty danych technicznych zamiatarek wskazują szerokość roboczą ze szczotką centralną, z jedną szczotką boczną i z dwiema szczotkami bocznymi.
Wydajność
Oceniając wydajność zamiatarki, należy wziąć pod uwagę jej wydajność, czyli liczbę metrów kwadratowych, które może wyczyścić w ciągu godziny. Pod względem wydajności sugerujemy zwrócenie uwagi na rozróżnienie między wydajnością teoretyczną i praktyczną. Pierwsza jest obliczana na podstawie szerokości roboczej pomnożonej przez maksymalną prędkość jazdy do przodu. Podczas gdy druga bierze pod uwagę inne czynniki, takie jak czas rozładowywania zasobnika na odpady, to, czy otoczenie jest zagracone, czy nie, rodzaj podłogi i brudu... W przypadku oceny zamiatarki zasilanej bateryjnie, praktyczna wydajność obejmuje również autonomię.
Zamiatarka prowadzona ręcznie lub samojezdna
W zależności od wielkości powierzchni, którą trzeba wyczyścić, wybór pada na zamiatarkę prowadzoną do powierzchni do 4000 mkw. lub samojezdną do większych powierzchni. Wśród samojezdnych są superkompaktowe, takie jak CS60, ale także większe zamiatarki. Te ostatnie polecamy nie tylko do dużych powierzchni, ale także tym, którzy używają ich przez dłuższy czas, aby nie męczyć operatora.
Typ zasilania
Jak widzieliśmy w poprzednich punktach, zamiatarki mogą być zasilane akumulatorem, silnikiem spalinowym (Diesel, benzyna lub LPG) lub mogą być hybrydowe (z akumulatorami i silnikiem benzynowym). Wybór powinien być dokonany na podstawie liczby godzin pracy. Ale należy również rozważyć, czy ma pracować w pomieszczeniach, czy na zewnątrz. Wersje zasilane akumulatorem są zalecane do obszarów wewnętrznych, ale należy zadbać o odpowiednie miejsce do ładowania, przeprowadzania prawidłowej konserwacji akumulatorów i ładowania maszyny w razie potrzeby.
Dwie wersje CS60 B (akumulator) i CS60 Hybrid
Liczba szczotek
Oprócz centralnej szczotki walcowej (lub szczotek), zamiatarka może być wyposażona w jedną lub dwie szczotki boczne. Szczotka centralna jest zazwyczaj wykonana z PPL, z miękkim włosiem dla mniejszych maszyn i twardym włosiem dla większych modeli. Ale może być również wykonana z włókna naturalnego do drobnego pyłu, do pracy na dywanach i parkietach, lub ze stali/PPL z bardzo grubym włosiem do grubszych podłóg. Zalecamy szczotki boczne do czyszczenia razem ze ścianą, ale nie używaj ich, jeśli na powierzchni jest dużo kurzu.
Pojemność zasobnika na odpady
Pojemność zbiornika na odpady jest podstawowym aspektem do oceny, ponieważ pozwala zagwarantować wysoką wydajność i długą pracę bez przerw. Tak więc, jeśli powierzchnia, która ma zostać wyczyszczona, jest bardzo brudna, a zamiatarka musi pracować przez dłuższy czas, upewnij się, że zbiornik jest wystarczająco duży.
Rodzaj systemu opróżniania
W zależności od miejsca przeznaczonego do rozładunku pojemnika na śmieci, należy ocenić rodzaj systemu opróżniania. Zamiatarki samojezdne mogą być wyposażone w automatyczny system opróżniania na wysokości, taki jak w modelach CS700 i CS800. Większe modele mają natomiast standardowo system opróżniania na wysokości, taki jak w modelu CS120, który osiąga wysokość 1,40 metra.
Automatyczne opróżnianie na wysokości CS120
Powierzchnia filtrująca
System filtrowania zapobiega ponownemu wprowadzaniu zassanego pyłu do środowiska. Z tego powodu powierzchnia filtrująca jest ważnym aspektem do oceny przy zakupie zamiatarki. Dlatego należy wziąć pod uwagę zarówno pojemność powierzchni, jak i materiał filtra.
Łatwość użytkowania
Wybrana zamiatarka powinna być łatwa w użyciu, ale także w utrzymaniu, zwłaszcza gdy używa jej kilka osób. Podczas fazy zakupu dokładnie oceń ten aspekt.
Technologie i opcje dostępne
Należy również wziąć pod uwagę technologie i opcje dostępne dla zamiatarki, którą kupujesz lub wynajmujesz. Są to aspekty, które pozwalają dostosować maszynę do Twoich konkretnych potrzeb w zakresie czyszczenia. Możesz potrzebować systemu zarządzania flotą, aby poznać stan maszyny, ale także kabiny, jeśli musisz pracować na zewnątrz lub klimatyzacji w szczególnie gorących obszarach.
Dodatkowa wskazówka: nie zwracaj uwagi na cęnę zamiatarki:
Zanim zakończymy, chcemy dać Ci dodatkową, ale bardzo ważną wskazówkę: nie skupiaj się na cenie zamiatarki. To zdecydowanie aspekt, który należy wziąć pod uwagę, ale zostaw go na koniec.
Korzyść z niższej ceny jest często krótkotrwała. Na dłuższą metę możesz skończyć z zamiatarką, która nie wytrzyma długo, będzie miała słabą wydajność lub zmarnuje Ci dużo czasu z powodu
przestoju na konserwację.
Nadal przy ocenie ceny zamiatarki, uważaj, aby nie wybrać urządzenia za małego lub za dużego:
• Jeśli zamiatarka jest za mała do Twoich potrzeb sprzątania, wydasz mniej pieniędzy, ale nie uzyskasz pożądanych rezultatów sprzątania. Mimo że zamiatarki samojezdne kosztują więcej niż
zamiatarki prowadzone ręcznie, inwestycja staje się minimalna w porównaniu z kosztem tej samej pracy wykonanej ręcznie lub przy użyciu nieodpowiedniego sprzętu
• Jeśli zamiatarka jest za duża w stosunku do Twoich potrzeb, koszty inwestycji mogą okazać się zbyt wysokie w stosunku do oczekiwanej wydajności sprzątania.
Nie wiesz, jaki rodzaj zamiatarki spełnia Twoje potrzeby w zakresie sprzątania? Potrzebujesz więcej informacji o tych maszynach? Skontaktuj się z nami
Zamiatarki podłogowe: jak działają i dlaczego warto je wybrać?
Zamiatarki podłogowe, zwane również zamiatarkami, są niezbędnym sprzętem do profesjonalnego czyszczenia podłóg, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Główną funkcją zamiatarki podłogowej jest usuwanie nieprzylegającego brudu, dlatego nie należy jej mylić z maszyną do szorowania podłóg. Aby wyjaśnić tę kwestię i zapewnić dogłębną wiedzę na temat profesjonalnych maszyn do czyszczenia podłóg, postanowiliśmy pogłębić temat. Zacznijmy więc od podstaw, aby lepiej zrozumieć świat zamiatarek podłogowych: zrozumiejmy, jak działają i dlaczego warto je wybrać.
- Czym jest zamiatarka podłogowa?
- Ile rodzajów zamiatarek jest dostępnych na rynku?
- Kluczowe części zamiatarki podłogowej
- Jak działają zamiatarki podłogowe
- Dlaczego warto wybrać zamiatarkę podłogową?
Czym jest zamiatarka podłogowa?
Wydaje się, że to proste pytanie, ale tak nie jest. Zdefiniowanie, czym jest zamiatarka, pozwala nam natychmiast odróżnić ją od maszyn do szorowania podłóg. Zamiatarka podłogowa to profesjonalny sprzęt, który dzięki mechanicznemu działaniu szczotek pozwala usuwać z podłóg luźne lub nieprzylegające zabrudzenia, takie jak małe kamyki, drobne stałe zanieczyszczenia, liście i kurz o różnych rozmiarach. Z kolei szorowarki podłogowe wykorzystują mechaniczne działanie szczotek w połączeniu z działaniem płynnego roztworu detergentu, aby usunąć przylegający brud.
Głównym zastosowaniem zamiatarek jest zamiatanie powierzchni różnego typu, w tym betonu, materiałów elastycznych, dywanów z krótkim włosiem i asfaltu. Są one najczęściej używane w średnich i dużych przestrzeniach, takich jak magazyny, obszary przemysłowe i obszary zewnętrzne lub parkingi. Z tego powodu często nazywa się je przemysłowymi zamiatarkami podłogowymi. Istnieją jednak również bardziej kompaktowe zamiatarki, które można stosować w małych miejscach, takich jak obszary handlowe, centra sportowe, chodniki lub przestrzenie zewnętrzne.
Ile rodzajów zamiatarek jest dostępnych na rynku?
Jeśli chodzi o szorowarki podłogowe, zamiatarki są dostępne w wersji prowadzonej i samojezdnej. Ponadto mogą mieć ścieżkę czyszczącą (znaną również jako szerokość czyszczenia) o różnych rozmiarach. Wśród zamiatarek prowadzonych ręcznie dostępne są również zamiatarki ręczne. Natomiast kategoria zamiatarek samojezdnych obejmuje zamiatarki uliczne (nazywane również zamiatarkami drogowymi), które służą do czyszczenia dużych powierzchni, dróg i obszarów miejskich.
Zamiatarki podłogowe różnią się również rodzajem zasilania: mogą być napędzane silnikiem spalinowym, olejem napędowym, benzyną, LPG lub akumulatorem. Istnieją również zamiatarki hybrydowe, takie jak zamiatarka samojezdna CS60 Hybrid, która wykorzystuje łączone zasilanie silnika benzynowego i akumulatorów, aby podwoić swoją autonomię pracy.
Kolejnym charakterystycznym elementem zamiatarek jest typ załadunku, który może być przedni (sugerowany do zbierania cięższych zanieczyszczeń) lub tylny (sugerowany do zbierania większych zanieczyszczeń i lekkiego brudu).
Nawet rodzaj systemu wysypywania może różnicować zamiatarki podłogowe dostępne na rynku: małe modele są zazwyczaj wyposażone w ręczny system wysypywania, natomiast średnie i duże zamiatarki mają automatyczny system podnoszenia do rozładunku, który może być elektryczny lub hydrauliczny.
Kluczowe części zamiatarki podłogowej
Aby zrozumieć, jak działają zamiatarki podłogowe, weźmy jako przykład zamiatarkę samojezdną CS80 firmy Comac. Od razu widać, że składa się ona z kilku podstawowych elementów, takich jak:
- System zamiatający. Składa się z jednej lub więcej szczotek bocznych, które transportują brud, drobne zanieczyszczenia i kurz do środka zamiatarki, a następnie do centralnej szczotki cylindrycznej, której zadaniem jest załadowanie ich do pojemnika na zanieczyszczenia.
- Układ ssący, lub jednostka ssąca, wyposażona jest w wentylator, który wytwarza silne podciśnienie w celu zasysania kurzu, który może zostać uniesiony przez główną szczotkę.
- System filtracji, który dzięki filtrom zapobiega ponownemu przedostaniu się zassanego pyłu do otoczenia.
- System czyszczenia filtra, zwany także wibratorem filtra, który może być mechaniczny lub elektryczny.
- Pojemnik na śmieci, do którego trafiają zanieczyszczenia zbierane podczas używania zamiatarki.
- System zrzucania może być ręczny w przypadku małych zamiatarek lub wspomagany w przypadku większych zamiatarek.
- Niektóre akcesoria, które sprawiają, że zamiatarka podłogowa jest w stanie poradzić sobie z konkretnymi sytuacjami brudu. Na przykład różne rodzaje szczotek.
Jak działają zamiatarki podłogowe
Teraz, gdy znamy już ich najważniejsze części, łatwiej będzie nam zrozumieć, jak działają zamiatarki podłogowe i dlaczego warto je wybrać.
W momencie włączenia zamiatarki podłogowej jej szczotka boczna (lub szczotki boczne) ma za zadanie przenoszenie brudu w kierunku centralnej części maszyny. Następnie połączone działanie szczotki centralnej i turbiny ssącej umożliwia usunięcie kurzu i zanieczyszczeń.
Dzięki filtrom, w które wyposażona jest zamiatarka, kurz jest filtrowany i zatrzymywany, aby do otoczenia powracało tylko czyste powietrze. Z drugiej strony, drobne zanieczyszczenia trafiają do leja, aby następnie zostać zutylizowane zgodnie z rodzajem materiału. W zależności od rodzaju brudu i ilości zassanego pyłu, aktywowany jest wibrator filtra. Jego zadaniem jest utrzymanie filtra w czystości i utrzymanie stałej wydajności zamiatarki podłogowej.
Na koniec przechodzimy do fazy rozładunku zasobnika na odpady, która, jak już wcześniej widzieliśmy, może być wykonywana recznie lub automatycznie.
Co zrobić, gdy zamiatarka nie działa
Zamiatarki, podobnie jak wszystkie urządzenia czyszczące, mogą nie działać prawidłowo lub w ogóle nie działać. Podobnie jak wszystkie maszyny czyszczące, zamiatarki wymagają konserwacji po każdym użyciu (takiej jak opróżnienie pojemnika na odpady, wyczyszczenie filtra i sprawdzenie szczotek). Dlatego nie zapomnij o codziennej konserwacji swojej zamiatarki. W razie wątpliwości zapoznaj się z instrukcją użytkowania i konserwacji.
Dlaczego warto wybrać zamiatarkę podłogową?
Częstym błędem jest myślenie, że zamiatarki podłogowe są używane tylko przez firmy sprzątające lub profesjonalistów w branży usług sprzątania. W rzeczywistości szeroka gama dostępnych na rynku modeli sprawia, że zamiatarki podłogowe nadają się do pracy w każdym sektorze i środowisku. Od najbardziej kompaktowej zamiatarki idealnej do czyszczenia chodników w domu lub bloku, po największą przemysłową zamiatarkę podłogową odpowiednią do czyszczenia przemysłu i ulic. Dlatego wybór zamiatarki podłogowej pozwala nie tylko uzyskać głębokie i profesjonalne czyszczenie powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych, ale także zaoszczędzić czas, zapewniając jednocześnie lepszy wynik niż czyszczenie ręczne.
Teraz, gdy wiesz już trochę więcej o zamiatarkach podłogowych, wiesz, jak działają i dlaczego warto je wybrać, jeśli potrzebujesz dalszej pomocy, wystarczy, że się z nami skontaktujesz.
Jak wybrać zamiatarkę?
Zakup zamiatarki wymaga inwestycji czasu i pieniędzy. Oczywiście, wybór odpowiedniej zamiatarki gwarantuje zwrot z inwestycji, ale podejmowanie złych decyzji może mieć negatywny wpływ ekonomiczny i jakościowy. Dlatego postanowiliśmy napisać post o tym, jak wybrać zamiatarkę, sporządzając listę wszystkich rzeczy, które należy ocenić przed dokonaniem zakupu.
Jaką zamiatarkę powinieneś kupić?
Będąc podstawowym sprzętem czyszczącym dla wielu środowisk, widzieliśmy już, czym jest zamiatarka i jak działa tutaj na blogu Comac. Zobaczyliśmy również, dlaczego dzięki użyciu tego typu maszyn można uzyskać głębokie i profesjonalne czyszczenie, oszczędzając czas. Ponadto zamiatarki zapewniają lepsze rezultaty czyszczenia w porównaniu do czyszczenia ręcznego.
Po tych pierwszych rozważaniach nadszedł czas, aby zrozumieć, jaką zamiatarkę powinieneś kupić. Zasadniczo istnieją dwa rodzaje ocen, które powinieneś wykonać:
- Pierwsza ocena obszaru, który ma zostać posprzątany i Twoich potrzeb w zakresie zamiatania.
- Następna ocena parametrów technicznych, jakie powinna mieć zamiatarka.
W tym poście pokażemy Ci pierwszą fazę oceny, jaką powinieneś przeprowadzić, aby wybrać odpowiednią zamiatarkę.
Jak wybrać zamiatarkę: pierwsza ocena
Pierwsza ocena, którą sugerujemy wykonać w procesie podejmowania decyzji o zakupie zamiatarki, dotyczy obszaru, który ma zostać wyczyszczony, oraz związanych z tym potrzeb w zakresie czyszczenia. W szczególności radzimy zatrzymać się i ocenić te 5 aspektów:
- Powierzchnia nadająca się do czyszczenia
- Obecność przeszkód
- Rodzaj podłogi i brud
- Częstotliwość użytkowania i dzienny czas pracy
- Obszary zewnętrzne i wewnętrzne
Powierzchnia nadająca się do czyszczenia
Podobnie jak w przypadku szorowarek podłogowych, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić przy wyborze zamiatarki, jest ocena powierzchni, którą należy wyczyścić. Ten aspekt jest niezbędny do obliczenia metrów kwadratowych do zamiatania. Często ludzie wybierają zamiatarkę na podstawie całkowitej powierzchni budynku, ale w rzeczywistości powierzchnia do czyszczenia, a raczej przestrzeń, którą można faktycznie zamiatać, może być mniejsza. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do obliczeń, możesz zajrzeć do naszego posta, w którym wyjaśniamy, jak obliczyć powierzchnię do mycia i wydajność szorowarki podłogowej, ponieważ te wzory mają również zastosowanie do zamiatarek.
Aby zapewnić Państwu więcej informacji, opracowaliśmy tę tabelę zawierającą zalecane rozmiary zamiatarek w zależności od powierzchni do sprzątania:
Pamiętaj, że ta tabela została opracowana tylko po to, aby dać Ci pierwsze spojrzenie na ogromną liczbę modeli dostępnych na rynku. Kroki, które wymieniamy poniżej, są niezbędne, aby zrozumieć, jak wybrać zamiatarkę, która naprawdę spełni Twoje potrzeby w zakresie sprzątania.
Obecność przeszkód
Gdy już znasz rozmiar czyszczonej powierzchni, czas sprawdzić, czy nie ma żadnych przeszkód. Czy są jakieś rampy do pokonania lub zamiatania? Jakieś wąskie przejścia lub nierówności? Te aspekty mogą mieć wpływ na wybór zamiatarki. Jeśli jej rozmiar jest większy niż przeszkoda, możesz nie być w stanie wyczyścić wszystkich przestrzeni włączonych do czyszczonej powierzchni.
Rodzaj podłogi i brud
Rodzaj podłogi i brud również wpływają na wybór właściwej zamiatarki. W rzeczywistości zarówno rodzaj, jak i liczba szczotek muszą być wybrane w oparciu o rodzaj podłogi i stan brudu. Na przykład do czyszczenia wzdłuż ścian zalecamy używanie szczotek bocznych, aby pomóc w przenoszeniu brudu w kierunku szczotki centralnej. Ale jeśli zamiatasz w obecności kurzu i nie musisz sprzątać wzdłuż ściany, nie zalecamy ich używania, ponieważ może to utrudnić pracę zamiatarki.
Częstotliwość użytkowania i dzienny czas pracy
Kiedy zdecydujesz się kupić zamiatarkę, spróbuj również wziąć pod uwagę częstotliwość użytkowania i dzienny czas pracy. Czy będziesz jej używać raz w tygodniu przez wiele godzin, czy codziennie przez kilka godzin? Ten aspekt wpływa na wybór rodzaju zasilania zamiatarki.
Obszary zewnętrzne i wewnętrzne
Rodzaj zasilania zamiatarki musi być również wybrany w oparciu o obszar, w którym będzie używana. Do obszarów wewnętrznych zalecamy wersje zasilane akumulatorem. Do bardzo dużych obszarów zewnętrznych zalecamy wersje z silnikami wysokoprężnymi, benzynowymi lub LPG, ponieważ są one często bardziej odpowiednie. Jeśli jednak zamiatarka ma pracować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, zalecamy wersje hybrydowe, takie jak CS60 Hybrid, która jest zasilana przez połączenie silnika benzynowego z akumulatorem.