fbpx
+48 609 133 034
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 YouTube  
kategorie produktów

jak założyć firmę sprzątającąZ uwagi na rosnące zapotrzebowanie na usługi sprzątania zarówno domów prywatnych i mieszkań, jak i biur, szkół, szpitali powstaje coraz więcej nowych firm sprzątających. Wiele osób bezrobotnych lub pracowników firm z innych branż zakłada firmę sprzątającą. I słusznie. To dobry i łatwy do zrealizowania pomysł na własny biznes.

Od czego zacząć?

Od przemyślenia naszego biznesu i sposobu jego prowadzenia. Zadajmy sobie następujące pytania np. co chcemy sprzątać – domy prywatne czy klientów instytucjonalnych (np. firmy, banki, szkoły, szpitale). Następnie pomyślmy, jakie usługi chcemy wykonywać, w czym chcemy się specjalizować. Mamy do wyboru sprzątanie ogólne, kompleksowe, czyli zaoferujemy komplet usług naszym klientom od ścierania kurzu z mebli poprzez doczyszczania podłóg kończąc na wyrzuceniu śmieci i zamieceniu parkingu przed wejściem do budynku. Możemy też wybrać specjalizacje np. pranie dywanów  i tapicerek lub mycie okien czy sprzątanie hal garażowych. Odpowiedź na te pytania będzie bardzo ważna ponieważ od niej zależy, w jaki sposób będziemy się reklamować i jaki sprzęt do sprzątania będzie nam potrzebny.

Formalności przy zakładaniu firmy sprzątającej

Żeby móc zacząć działalność gospodarczą trzeba ją zarejestrować, każdy powiatowy urząd pracy wskaże nam  dokładny adres gdzie należy się udać, by złożyć stosowne dokumenty. Założenie działalności nie jest trudne i trwa stosunkowo szybko. Po złożeniu wniosku w urzędzie miasta czy gminy należy złożyć odpowiednie oświadczenia do ZUS-u i urzędu skarbowego.  Pewnym problemem na pewno okaże się wybór sposobu rozliczania się z fiskusem. Zarówno ryczałt jak i książka przychodów i rozchodów mają swoje plusy i minusy – każdy musi przemyśleć temat samemu i wybrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie.

Sprzęt do sprzątania

W międzyczasie, czyli w trakcie załatwiania formalności zastanówmy się nad wyborem sprzętu, za pomocą którego będziemy realizować nasze usługi. Co będziemy potrzebować, jakie narzędzia do pracy – do czyszczenia, mycia i sprzątania różnych powierzchni? Tu z pomocą przyjdą nam wykwalifikowani przedstawiciele firm handlowych specjalizujących się urządzeniach czyszczących dla firm sprzątających. Z całą pewnością sprzęt ręczny oraz maszyny czyszczące będziemy wybierać w zależności od rodzaju usług (kompleksowo czy specjalizacja) oraz rodzaju obiektów do sprzątania (domy, biura, zakłady).

Na co należy zwrócić uwagę niezależnie od tego, jakiej marki sprzęt będziemy kupować? Przede wszystkim odrzućmy sprzęt domowy dostępny w hurtowniach agd. Jest on nietrwały, mało wydajny oraz bardzo słabo czyści. Skupmy się na sprzęcie profesjonalnym, takim, w którym można wymieniać części zapasowe, zużywające się. Kupujmy przede wszystkim produkty europejskie, a nie produkowane w Chinach. Artykuły chińskie nie mają części zapasowych i zawsze jest problem z uznaniem gwarancji. Można znaleźć w miarę tani sprzęt do sprzątania włoski, polski, angielski czy niemiecki – bardzo dobry jakościowo i z pełnym zapleczem serwisowym. W przypadku zakupu urządzeń mechanicznych (odkurzacze piorące, szorowarki, zamiatarki) zwróćmy uwagę na czas reakcji serwisu, musi być jak najkrótszy, abyśmy nie tracili przychodów z usług na czas przestoju maszyny.

Finansowanie dla firmy sprzątającej

Wyposażenie jednego stanowiska pracy sprzątacza to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w zależności od rodzaju świadczonych usług porządkowych. W przypadku codziennego sprzątania powierzchni większych np. powyżej 1000 m kw. będzie potrzebny sprzęt o wartości powyżej kilkunastu tysięcy złotych. Skąd wziąć pieniądze? Do wyboru mamy kapitał własny, pożyczkę od rodziny, dotację unijną bądź z urzędu pracy. Na kredyt z banku bądź innej instytucji finansowej nie mamy co liczyć. Mając ograniczone środki finansowe będziemy musieli albo ograniczyć liczbę oferowanych usług albo szukać klientów, którzy nie będą wymagali od nas wysokiej jakości usług. Jeśli nie stać nas na szorowarki do podłóg zawsze możemy je wypożyczyć: więcej informacji

Startując ze skromnymi narzędziami pracy należy jednak pamiętać, że zyski w tej branży zależą przede wszystkim od naszej skuteczności w działaniu oraz rodzaju sprzętu do sprzątania. I oczywiście wiedzy jak go używać. W przypadku uzyskania dotacji z urzędu pracy nie będziemy musieli się martwić o zakup sprzętu, dostępnych środków finansowych starczy nie tylko na sprzęt do sprzątania, ale również na dodatkowe rzeczy do prowadzenia działalności, takich jak komputer czy reklama.

Szkolenie dla firm sprzątających

Szkolenie to bardzo ważny etap w przypadku rozpoczęcia działalności jako firma sprzątająca. Niezależnie od tego czy mamy pracownika czy sami sprzątamy musimy poświęcić czas na pozyskanie odpowiedniej wiedzy na temat profesjonalnego sprzątania. Należy poznać techniki, metody, dostępne środki chemiczne, sprzęt ręczny oraz urządzenia do sprzątania. Nie lekceważmy wiedzy o profesjonalnym sprzątaniu. Posiadana przez nas jedynie wiedza o „domowym sprzątaniu” w najlepszym razie nie pozwolić nam zarobić na usłudze, w najgorszym razie spowoduje ośmieszenie w oczach klienta i narazi nas na straty finansowe. Ktoś może nam zarzucić, że najlepszą wiedzę uzyskuje się przez praktykę, ale przecież lepiej uczyć się na błędach innych niż na swoich. Dlatego zainwestujmy w nawet najkrótsze szkolenie z profesjonalnego sprzątania. Dzięki niemu dowiemy się jak skutecznie, szybko i wydajnie sprzątać przy wykorzystaniu posiadanych przez nas narzędzi do sprzątania. Ta wiedza plus praktyka w świadczeniu usług porządkowych pozwoli nam w krótkim czasie generować zysk.

Jak znaleźć klienta?

To kluczowe dla naszej działalności pytanie. Mając wiedzę i sprzęt możemy przystąpić do pracy. Możemy zacząć świadczyć usługi porządkowe klientom, którzy tego potrzebują. Tylko jak ich znaleźć? Gdzie ich szukać? Jak ich przekonać do współpracy z nami? Jak konkurować z innymi firmami sprzątającymi? Wszelkie działania reklamowe zacznijmy od określenia budżetu, jaki możemy poświęcić na wydatki marketingowe. I przyjmijmy za pewnik zdanie, że reklama to dźwignia handlu i usług. Bądźmy pewni, że wydatki na reklamę to inwestycja, to kapitał, który trzeba poświęcić, aby w przyszłości odnieść sukces. Nie zniechęcajmy się czytając cenniki reklam w gazecie czy internecie.

Czy można zacząć od 100 zł zainwestowanych w reklamę? Dlaczego nie. Znam człowieka, który przeznaczył właśnie taką kwotę na początek. Wierzył w to, że osiągnie sukces. Wydrukował ładną estetyczną wizytówkę, na której napisał, czym się zajmuje i dlaczego jest lepszy od innych. Każdemu znajomemu wręczał nie jedną, ale kilka wizytówek i poprosił, by ten przekazał ją swoim znajomym. Po kilku miesiącach wieść o jego małej firemce rozeszła się po okolicy, dzięki czemu każdy wiedział czym mój znajomy się zajmuje. Pieniądze otrzymane z usług inwestował dalej w reklamę - ulotki, internet, dzięki czemu miał co raz więcej zapytań o usługi. Możliwości reklamowych jest wiele i niektóre z nich są naprawdę skuteczne i mało kosztowne.

Bartosz Wiśniewski

Autor jest właścicielem firmy Haerson autoryzowanego dealera urządzeń czyszczących Numatic oraz sklepu internetowego euro-mop.pl ze sprzętem do profesjonalnego sprzątania.

 


Zainteresował Cię nasz artykuł?

                                         Polub nasz fanpage social facebook box blue icon google icon youtube icon

prawa autorskie

Nowości

Masz pytania?
Nie znalazłeś tego czego szukasz?
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Jak finansować zakup urządzeń czyszczących?
Skąd pozyskać środki?

+48 609 133 034
 • Producenci

 • Działamy w całej Polsce

  Działamy na terenie całego kraju

  Organizujemy pokazy na terenie całego kraju, skontaktuj się z nami

 • Nasi klienci

 • Certyfikat rzetelności

 • Działamy w na terenie całej Polski: Obsługujemy klientów zarówno biznesowych jak i indywidualnych na terenie całego kraju. Skontaktuj się z nami, a zapewnimy Tobie profesjonalną opiekę i doradztwo w zakresie urządzeń i maszyn czyszczących Numatic.
 • Obsługujemy klientów: Dostarczamy urządzenia i maszyny do sprzątania angielskiej firmy Numatic dla firm sprzątających, szkół, przedszkoli, sklepów i marketów, magazynów, hal produkcyjnych, hoteli, pensjonatów, restauracji,  ośrodków sportowych, budownictwa.
 • Serwis i naprawa urządzeń czyszczących: Nasi klienci korzystają z wykwalifikowanego serwisu maszyn czyszczących Numatic. Dysponujemy mobilnymi technikami wyposażonymi w części zamienne i akcesoria. Realizujemy również serwis Numatic Door-To-Door.
 • Sprzedajemy markowe produkty: W naszej ofercie znajdziesz uznane na świecie urządzenia i maszyny czyszczące angielskiego producenta Numatic. Możesz być pewien wysokiej jakości sprzętu do sprzątania ich bezawaryjnej pracy przez długie lata.
 • W naszej ofercie znajdziesz: urządzenia i maszyny czyszczące, mopy profesjonalne i wózki do sprzątania, szorowarki i polerki do czyszczenia podłóg, odkurzacze biurowe i hotelowe, odkurzacze piorące i przemysłowe.
 • Zapewniamy profesjonalne szkolenia i doradztwo: Jesteśmy od ponad 10 lat w branży profesjonalnego sprzątania. Prowadzimy szkolenia i zapewniamy doradztwo dla tych klientów, którzy chcą obniżyć koszty sprzątania i zwiększyć wydajność pracy.
/* */